Choroby zboża wygrana walka

Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu
Choroby zboża  wygrana walka

Sprawdzone środki w zwalczaniu chorób zbóż

Choroby zbóż są gigantycznym problemem dla rolników, którzy żyją z upraw i plonów. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza przez tiofanat metylowy w rzepaku oraz choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane objawy, albowiem tylko w ten sposób możemy mieć szansę ocalić potencjał zbioru. Wykorzystanie profilaktycznych rozwiązań wzmacniających wytrzymałość zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Ochrona zboża przed chorobami - polecane działania profilaktyczne

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest wielokrotnie bardziej skuteczne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej istotnych, jakie należałoby wdrożyć, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego problemu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• środki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w odpowiednim czasie jest ważne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem bardzo dobrych momentów dla danego gatunku zboża zezwala na dłuższy okres wegetatywnego przyrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma choroby jęczmienia rzeczywiście ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie dawki i współczynniki żyzności azotu są w stanie sprawiać nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon znacznie bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne typu fungicydy pszenica ozima. Jest to zwłaszcza prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu typów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty obsiania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku oraz wybór produktów o większej odporności bądź tolerancji na nadrzędne szkodniki oraz choroby, takie jak karłowatość objawy może pomóc zmniejszyć ryzyko znacznych strat. Pierwsza forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę poboczną zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby także zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz pokaźniejszą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma ochrony.

Komentarze: 1


noavatar.png
Budzisz 2020-03-06

Uprzednio niemal rok po ślubie dożyliśmy rodzicielami urzekającej córy, tudzież po dwóch latach synka.

Top